Nazwy handlowe
- Masons’s Congo
- Whale Fin
- Sharks’s Fin
Pierwotne stanowisko Sansevierii masoniany Chahin. nie jest znane, najczęściej spotykana jest w Kongo (Zair), Rwandzie i Burundii.
Pierwotnie została zebrana w Kongo Belgijskim, obecnie Demokratyczna Republika Kongo przez Maurice’a Masona, angielskiego farmera i kolekcjonera roślin z Norfolk. Na potrzeby handlowe została wprowadzona jako Sansevieria Mason’s Congo, jednak w 2000 roku została opisana przez Juana Chahiniana jako gatunek w „Cactus and Succulent Society of America Journal” (tom 72(1)).
Nazwa gatunkowa honoruje Maurice’a Masona, który właśnie jako pierwszy ją zauważył i wprowadził do swojej kolekcji.
Dracaena masoniana jest pół-sukulentem bezłodygowym o charakterystycznych szerokich liściach, które kojarzą się wielu z płetwa wieloryba. Liście są sztywne, pionowe, ciemnozielone z charakterystycznymi jasnozielonymi cętkami. Gatunek wyróżnia również purpurowa pochewka u podstawy liścia, która często znajduje się w samym podłożu, z którego wyrasta.
Spokrewniona jest z Dracaeną grandis oraz często mylona w formie dorosłej Dracaeną aubytrianą.
Kłącze ma zazwyczaj około 4 cm średnicy i wyrastają z niego maksymalnie dwa liście, których faktura przypomina skórzastą powierzchnię. Kształt liścia jest lancetowaty z ostrym wierzchołkiem a jego szerokość dochodzi do 10-18 cm. Brzegi liści są włókniste w odcieniach brązu i purpury. Pochewka listna często usadowiona głębiej w podłożu z purpurowymi paskami. Liście w warunkach hodowlanych osiągają średnio długość od 60 do 120 cm. W formie młodocianej przyjmują postawę pochyloną.
Łodyga kwiatowa może osiągnąć ponad 50 cm długości koloru jasnozielonego z purpurowymi paskami. Kwiaty w kształcie rurek koloru zielono-białego o długości do 3 cm.
Pomoce naukowe: KEW.org/Llifle.com/Worlds of succulentsPOWO /Zdjęcie główne: Sansevierian